LVRU
Meklēt visā veikalā  
PREČU KATEGORIJAS
LAVANDA
Par lavandu

             
Pateicoties lavandai ir radies mūsu projekta nosaukums- angliski ( lavender). Lavanda mūs patiesi ir aizrāvusi  - tās bagātība ir neizsmeļama savās unikālajās īpašībās. Tas ir ne tikai vērtīgs, bet arī ļoti skaists augs. 

Kas ir lavanda?

Lavanda ir mūžzaļš krūms ar smalki veidotiem violetiem ziediņiem, kuram piemīt izsmalcināti niansēts, spēcīgs un noturīgs aromāts. Savvaļā sastopams Kanāriju salās, Vidusjūras reģionā un Indijā.

Lavandu pazina jau Senajā Romā un izmantoja to skaistumkopšanā. Vēlāk tā izplatījās Eiropā. Kad tika atklātas lavandas ārstnieciskās un aromātiskās īpašības, to sāka audzēt lielos apjomos un pārdot. Visplašāk lavandas audzēšana ir izplatīta Francijā Provansas apgabalā un ASV – tur sastopami patiesi iespaidīgi lavandu lauki.

Mūsdienās lavandai ir ļoti plašs pielietojums – gan parfimērijā un kosmētikā, gan aromterapijā, gan medicīnā un arī kā košumkrūms tiek audzēta dārzos. Lavandu audzē no stādiem un tai patīk vienmērīgi silts klimats. Audzējot Latvijā pastāv risks, ka ziemā krūms var izsalt, tāpēc tos iesaka piesegt. Laba ziemcietība izveidojas trešajā audzēšanas gadā. Visspēcīgākais krūms ir 3-5 gadu vecs.

Lavandas ziedu ķīmiskais sastāvs ir bagāts - ēteriskā eļļa, flavonoīdi, kumarīni, miecvielas. Ēteriskās eļļas ieguvei izmanto svaigus ziedus. Kaltēti ziedi ir īpaši aromātiski un saglabā savu aromātu mēnešiem ilgi.

Kaltēti lavandas ziedi jau izsenis tiek lietoti telpu aromatizācijai, lai aromatizētu drēbju skapjus un atbaidītu kodes, kā arī par piedevu ārstnieciskām peldēm.

Lavandai piemīt universāls iedarbību kopums gan uz cilvēka fizisko, gan emocionālo pašsajūtu - tā nomierina un uzlabo miegu, iekšēji līdzsvaro, mazina garastāvokļa svārstības, remdē galvassāpes, pazemina asinsspiedienu, veicina organisma aizsargspējas, ārstē ādas iekaisumus, veicina audu reģenerāciju, piemīt antiseptiskas un antibakteriālas īpašības, mazina nepatīkamās sajūtas kukaiņu koduma vietās, aromāts atbaida kukaiņus.

Lavandas ēteriskā eļļa ir viena no vērtīgākajām un universālākajām. Tai būtu jābūt katrā mājas aptieciņā.
Lavandas ēteriskā eļļa ir vissenāk lietotais aromterapijas ekstrakts. Lavandas eļļa atšķaidīta nelielā daudzumā bāzes eļļas lieliski noder relaksējošai un nomierinošai ķermeņa masāžai vai vannai.

Ar kaltētu lavandu pildīts maisiņš zem spilvena veicina labāku iemigšanu un vienmērīgāku miegu. Lavandas aromāts atslābina muskuļus un uzlabo emocionālo pašsajūtu. Tas ir ļoti vērtīgs nekaitīgs veids kā atbrīvoties no stresa un būtiski uzlabot miega kvalitāti.

Mūsu interneta veikalā La Vender ir nopērkami aromātiskie maisiņi ar lavandas pildījumu, miega spilventiņi, lavandas ēteriskā eļļa, sverama kaltēta lavanda ( ļoti aromātiska un ilgnoturīga), vīraks ar lavandas aromātu un aromlampa ar lavandas zīmējumu. Drīzumā būs pieejami pirts spilveni, pildīti ar lavandu. 

Atklājiet sev daudzveidīgo lavandas iedarbību un baudiet tās burvīgo aromātu!


Dažas receptes.

 

Aromātiskā Lavandas piena vanna ar nomierinošu iedarbību

 Sastāvdaļas:

1 glāze sausā piena pulvera
4-6 pilieni Lavandas eļļas

Sausie Lavandas ziedi (daudzums pēc izvēles)

Sauso piena pulveri kopā ar Lavandas eļļu rūpīgi samaisa, beigās pievienojot sausos Lavandas ziedus. Iegūto maisījumu liek uzglabāšanai traukā. Katrā aromātiskās vannas reizē pievienojiet 3 -4 ēdamkarotes maisījuma.

 

Parfīms

 Iesakām pamēģināt izveidot savu smaržu maisījumu pēc Jūsu izvelētas ēterisko eļļu kombinācijas (ieteicams lietot ne vairāk par 3 eļļu veidiem).

 

Sastāvdaļas:

Aptuveni 10ml tīra spirta (var lietot arī džodžobas eļļu)

15-20 pilieni ēteriskās eļļas

 

Spirtam pievieno izvēlētās ēteriskās eļļas, samaisa un liek slēgtā traukā. Tas jāatstāj tumšā vietā ievilkties uz vismaz vienu nedēļu. Piedāvājam pāris kombinācijas:

7 pilieni ciedrkoka eļļa, 3 pilieni jasmīna eļļa un 2 pilieni rozmarīna eļļa
2 pilieni pačūlija eļļa, 2 pilieni ilangilanga eļļa un 5 pilieni ciedrkoka eļļas.

 

Lavandas ziediņu skrubis sejai

 Sastāvdaļas:

1 ēdamkarote kaltētu lavandas ziediņu

4-6 pilieni citronu ēteriskās eļļas
1 ēdamkarote auzu pārslu
1 ēdamkarote mandeļu

1 ēdamkarote kaltētu timiāna lapiņu

 Lavandas ziediņus un timiāna lapiņas sasmalcina, auzu pārslas un mandeles samaļ kafijas dzirnaviņās. Visas sastāvdaļas rūpīgi samaisa kopā, piepilina citronu ēterisko eļļu un atkārtoti samaisa. Iegūto maisījumu uzglabā slēgtā traukā. Lietošana: aptuveni 2 tējkarotes pulvera sajauc ar nelielu ūdens daudzumu līdz iegūst krējuma konsistenci, liek uz attīrītas ādas veicot masējošas kustības, noskalo ar vēsu ūdeni.

 

Skrubis ķermenim

Sastāvdaļas:

1 tējk. rīvētas citrona miziņas

2 tējk. auzu pārslas

3 tējk. notīrītas mandeles

1 tējk. Rožlapiņas

nedaudz dažādu riekstu

nedaudz krustnagliņas (samaltā veidā šķipsniņa)

2 ēd. karotes bāzes eļļu (mandeļu, avakado)

2 pilieni citrona, apelsīna vai sandalkoka ēteriskā eļļa

 

Kafijas dzirnaviņās samaļ mandeles, auzu pārslas, krustnagliņas, riekstus. Sasmalcina rožlapiņas un visas sastāvdaļas samaisa kopā, iegūtajam pulverim pievieno bāzes eļļu un ēterisko eļļu. Rūpīgi samaisa un ar iegūto krēmveida maisījumu ieziež ādu.

 

Bagātiniet savu iecienīto šampūnu ar nelielu daudzumu ēteriskās eļļas

 Izmantojot 100ml šampūna pievienojiet 10-15 pilienus Jūsu izvēlētās ēteriskās eļļas. Lietojot šampūnu ar ēteriskās eļļas piedevu, tas stiprinās matus un uzlabos galvas ādas stāvokli. Taukainiem matiem ieteicams rozmarīns, timiāns, tējas koks;Sausiem matiem - lavanda un apelsīns; Matu augšanai - rozmarīns, timiāns; Pret blaugznām - eikalipts, tējas koks, timiāns.

 

Ķermeņa un masāžas eļļas


Jūs paši variet izveidot ķermeņa kopšanas vai masāžas eļļu atbilstoši savām vēlmēm un gaumei. Par pamatu izmantojiet kādu no bāzes eļļām, piemēram, mandeļu, džodžobas, sezama vai aprikožu kauliņu eļļas. Pievienojiet 50 ml bāzes eļļai 10-20 pilienus vienas vai vairāku (ieteicams ne vairāk par trīs) ēterisko eļļu. Aromātiskās eļļas var izmantot ļoti dažādi – ādas kopšanai, ķermeņa masāžai u.c.

 

Lai pagatavotu eļļu relaksējošai masāžai izmantojiet:
50 ml bāzes eļļa
10 pilieni apelsīna ēteriskā eļļa
5 pilieni ciedrkoka ēteriskā eļļa
5 pilieni ilangilanga ēteriskā eļļa
 

Aromvanna ar ēterisko eļļu piedevu

 Lai pagatavotu aromvannu izvēlēto ēterisko eļļu kārtīgi jāsajauc dažās ēdamkarotēs medus, krējuma vai glāzē kefīra. Ūdenim ir ieteicams būt 36-37 grādus siltam, jo ēteriskās eļļas īpaši labi iedarbojas siltā ūdenī un tās tiek uzņemtas gan caur ožas nerviem, gan caur ādu. Baudiet aromātisku vannas peldi aptuveni 20 minūtes.

 Ēteriskās eļļas iespējams arī kombinēt pēc to dažādajiem efektiem un mijiedarbības. Kombinē tās un atrodi sev vispatīkamāko maisījumu!

 

 Daži ieteicamu ēterisko eļļu maisījumu piemēri:

3 pilieni smiltsērkšķu eļļas, 1 piliens rozmarīna eļļas, 1 piliens lavandas eļļas (var pievienot vēl 1 pilienu salvijas eļļas);

4 pilieni lavandas eļļas, 3 pilieni citrona eļļas un 5 pilieni rozmarīna eļļas;

6 pilieni mārsila eļļas, 4 pilieni rozmarīna eļļas un 2 pilieni citrona eļļas.

Pret celulītu: 5 pilieni kadiķa eļļas, 3 pilieni cipreses eļļas, 5 pilieni greipfrūta eļļa.

 

Stresa samazināšanai: 3 pilieni majorāna, 1 piliens kumelītes eļļas. Ēterisko eļļu maisījumu iejauc speciālā bāzē, piem., šķidrās ziepes, saldais krējums, kefīrs vai piens, pievieno siltai vannai un 20 minūtes bauda peldi.